Na Wielkanoc.

Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się święta Wielkiejnocy. Dużo                zdrowia, radości, pogody ducha i mokrego poniedziałku i jak najmilszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny życzy Państwu Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyzdrojów Odnowa.

Naród, pozbawiony swoich tradycji i kultury, jest skazany na zagładę

Pora równonocy wiosennej była istotnym punktem słowiańskiego kalendarza liturgicznego, kiedy dzień ponownie jest dłuższy od nocy i światło zaczyna wygrywać nad ciemnością.  Współczesne obchody świąt Wielkanocy wśród Słowian przerobionych na katolików to pomieszanie  obrzędów słowiańskich Jarych Godów z nową symboliką chrześcijańską. Wiąże się to z nieudana próbą wyparcia  obyczajów dotychczasowych. I te elementy, których nie dało się wyprzeć włączono do nowych obyczajów.  Częścią Jarego Święta było malowanie jajek, symbolizujących odrodzenie, radość życia i urodzaj w nowym roku wegetacyjnym. Ozdobionymi pisankami  Słowianie obdarowywali się więc w czasie obchodów Jarych Godów, po to by zapewnić sobie płodność i urodzaj.
Skojarzono więc jajko związane z kultem płodności ze zmartwychwstałym Jezusem.

Wierzba jest kojarzona u Słowian z płodnością i siłami nieczystymi. Symbolikę tę  zastąpiono  palmami i wiązano z wjazdem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, podczas którego witano go oliwnymi bądź palmowymi gałązkami.
Rytuały Śmigusa i Dyngusa polegały na smaganiu się wierzbowymi gałązkami i polewaniu wodą,  aby obdarzyć smaganego płodnością Ponieważ nie dało się tego elementu wyplenić, nadano mu nową symbolikę – smaganie się gałązkami ma być związane ze wspomnieniem męczeństwa biczowanego Chrystusa.Kolejnym elementem pożegnania zimy było palenie i topienie Marzanny którą świętowano od wiosennej równonocy. W symbolice chrześcijańskiej zastąpiono ten element męczeńską śmiercią Chrystusa. Tzw ukrzyżowanie polegało w tamtych czasach na zawieszeniu na słupie, albo belce w kształcie litery T.
Elementu krzyża zaczęto używać dopiero w 4 wieku i wiąże się to z przekazem o wizji krzyża we śnie cesarza Konstantyna Wielkiego i słów In hoc signo vinces („pod tym znakiem zwyciężysz”) przed bitwą przy moście Mulwijskim. Cesarz potrzebował czegoś, co mu scali cesarstwo a wtedy sprytni biskupi zmienili symbol chrześcijan na krzyż (nawiązując do snu cesarza) i podrzucili mu pomysł, żeby tym elementem jednoczącym, była  religia chrześcijańska. Bardzo wygodna dla władców, bo jako wyrosła ze sfer niewolniczych utrwalała bierność i trwanie w cierpieniu, oraz mówiąca, ze wszelka władza pochodzi od Boga.
Tymczasem biblijnym symbolem chrześcijaństwa jest ryba.

Takim oto sposobem przerobiło się wolnych i dumnych Słowian na wyznawców niewolniczej żydowskiej religii pozostawiając elementy, których nie dało się wytępić.

Kazimierz Jan Solarz

Informacje o admin

Wykształcenie średnie, technik technolog produktów rolno spożywczych. Zawód wykonywany rolnik. 57 lat, żonaty, syn Mieczysław (inż. dźwięku) 2011 r. start w wyborach do parlamentu z listy Polskiej Partii Pracy 2014 kandydat na burmistrza Międzyzdrojów. Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyzdrojów. Redaktor naczelny biuletynu i strony internetowej SPM Odnowa. Współpracownik kilku gazet. Hobby - wędkarstwo. Pasje - medycyna niekonwencjonalna, ekologia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Na Wielkanoc.

 1. Anonim pisze:

  Jezus Chrystus wybaczył swoim żydowskim oprawcom, to zapewne wybaczy też i panu.

  • K.J.Solarz pisze:

   Równie dobrze może mi wybaczać kaczor Donald. Będzie to tak samo ważne i tak samo skuteczne. Cóż zresztą miał by mi wybaczać?

 2. K.J.Solarz pisze:

  Ponieważ nie widzę powodu abym miał kochać naszego okupanta, sprawcę i przyczynę naszych nieszczęść i biedy.

 3. Anonim pisze:

  A pan jak zwykle anty kościelny. Nie bierze pan pod uwagę, ze niektórym to jest potrzebne, bo nadaje sens ich życiu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.